Dlaczego kot mnie ugniata?

Dlaczego kot mnie ugniata?

To prawie jak stan kociej nirwany: Twój kot wdrapuje Ci się na kolana i rytmicznie naciska jedną łapą, potem drugą, z oczami na wpół przymkniętymi i s

To prawie jak stan kociej nirwany: Twój kot wdrapuje Ci się na kolana i rytmicznie naciska jedną łapą, potem drugą, z oczami na wpół przymkniętymi i strużką śliny spływającej po brodzie.

Ugniatanie, lub to, co wielu lekarzy weterynarii nazywa „robieniem ciastek”, jest instynktownym zachowaniem, które zaczyna się u kociąt krótko po urodzeniu. Tak bowiem wygląda ruch łap kota w stronę gruczołów mlecznych matki, aby stymulować przepływ mleka.

To zachowanie z pewnością służy kociętom, ale dlaczego trwa do dorosłości? Zwierzęcy behawioryści spekulują, że dorosły kot ugniata, aby pokazać zadowolenie, uspokoić się, gdy czuje się zaniepokojony lub oznaczyć osobę lub przedmiot swoim zapachem z gruczołów potowych w łapach.

Mierzęcice Weterynarz

Kocięta, które są byt wcześnie oddzielone od matki, mogą nie tylko ugniatać, ale także próbować ssać ludzką skórę, płatki uszu, wypchane zabawki, a nawet psa rodzinnego. W skrajnych przypadkach niektóre koty (zwykle syjamskie) będą obsesyjnie ssać lub żuć wełniane koce lub ubrania podczas ugniatania – a nawet połknąć części obiektu.

Więc jeśli twoja mała puchowa kuleczka po prostu ugniata cię i wydaje się być w stanie zadowolenia – usiądź wygodnie, zrelaksuj się i ciesz się swoim kocim masażem. A jeśli uważasz, że przesadza? Porozmawiaj ze swoim weterynarzem.

Dlaczego kot mnie ugniata