Sklep z maskami

Sklep z maskami

Dlaczego maski ochronne są ważne w trakcie pandemii? Wydawać by się mogło, że widok unikających się nawzajem ludzi w maskach jest sceną z jakiegoś ap

Własne mieszkanie
Zdrowy tryb życia
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu natryskowego?

Dlaczego maski ochronne są ważne w trakcie pandemii?

Wydawać by się mogło, że widok unikających się nawzajem ludzi w maskach jest sceną z jakiegoś apokaliptycznego filmu Sci—fi. Niestety, jest to rzeczywistość – postępująca pandemia koronawirusa zmieniła życie codzienne ludzi na całym świecie. W związku z tym, aby uniknąć zarażenia, należy podjąć odpowiednie kroki i stosować się do zaleceń ekspertów. Nie bez powodu więc wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust maseczkami ochronnymi. Zapotrzebowanie na nie stale rośnie — każdy sklep z maskami przyjmuje codziennie dostawy na coraz to bardziej potrzebny produkt. Na szczęście ich wybór jest dosyć szeroki.

Jakie maseczki są najczęściej używane?

Wybuch epidemii przyczynił się do gwałtownego wzrostu popytu na te produkty, przez co większość producentów podniosła znacząco ich ceny. Okazuje się jednak, że chwyty marketingowe i fałszywe plotki spowodowały ogólną niewiedzę na ich temat. Na rynku spotkamy się głównie z maseczkami chirurgicznymi i maskami ochronnymi. Cały mit polega na tym, że ludzie wierzą, iż maseczki chirurgiczne chronią nas przed zarażeniem, co jest nie prawdą. Są one stosowane jednorazowo przez lekarzy w celu ochronny przed rozpylaniem płynów podczas np. operacji — po użyciu należy je wyrzucić. Nie chronią one jednak przed bakteriami i wirusami, co oznacza, że są bezskuteczne w walce z koronawirusem.

Zdecydowanie bardziej efektywne są maski lub półmaski ochronne. Zbudowane one są z kilku warstw więcej niż tradycyjne maseczki. Warstwy te posiadają zróżnicowany ładunek elektryczny blokując zanieczyszczenia i zarazki. Czasem maski ochronne mogą być wspomagane innymi, dodatkowymi filtrami powietrza, eliminując zanieczyszczenia o grubości nawet 0,2 mikrometra! Dzięki temu dają one nam bliską 100% ochronę przed zarażeniem. Trzeba dodać, że maska ochronna działa do 8 godzin lub do jej ściągnięcia.

Czy warto zaopatrzyć się w taką maskę? Choć ich cena, w porównaniu z chirurgicznymi, może wydawać się odstraszająca, to ich skuteczność w pełni ją rekompensuje, dlatego jeżeli pracujemy w środowisku, w którym boimy się o zarażenie warto taką maskę kupić.  Jakie maski ochronne są najlepsze? Zdecydowanie najbardziej zalecanymi typami masek są FFP2 i FFP3 – spełniają one standard Unii Europejskiej PN-EN 149. Gdzie zakupić takie maski? Najlepiej odwiedzić większy sklep z maskami lub przejrzeć internetowe oferty na serwisach aukcyjnych. Zdecydowanie lepiej jednak jest kupić ją „na miejscu”, gdyż widzimy wtedy produkt, który kupujemy, a jak wiemy w internecie znajduje się masa oszustów zdolnych wykorzystać nawet tak trudną sytuację na własną korzyść.